Zamknij

Ta ulica w centrum Włocławka kiedyś nazywała się Trupia. Prowadziła na nieistniejący cmentarz

07:00, 01.11.2023 Artykuł pierwotnie ukazał się na DD w roku 2017. Autor: Łukasz Daniewski Aktualizacja: 10:40, 02.11.2023
Skomentuj

Przez blisko 100 lat na Zielonym Rynku funkcjonował cmentarz miejski. Nekropolię zamknięto w 1928 roku.

Cmentarz na Zielonym Rynku założono w 1823 roku. Tak wynika z akt włocławskiego magistratu. W historiografii pojawiają się także dwie inne daty (1813 i 1820), jednak nie mają one potwierdzenia w źródłach archiwalnych.

Był to pierwszy cmentarz we Włocławku, który można było określić mianem miejskiego. Wcześniej funkcjonowały w mieście mniejsze cmentarze przykościelne, między innymi przy katedrze, kościele św. Witalisa, klasztorze franciszkanów czy kościele św. Jana.

Od połowy XIX wieku na cmentarzu chowano również wyznawców kościoła ewangelickiego i prawosławnego. Wcześniej groby ewangelików znajdowały się przy kościele położonym przy ul. Brzeskiej. Rosjan z kolei było w mieście bardzo mało, by zorganizować oddzielny cmentarz.

Wszystko zmieniło się po 1850 roku. We Włocławku pojawił się silny garnizon rosyjski, m.in. żołnierze i urzędnicy. Wprawdzie żołnierzy rosyjskich chowano w większości na Końskim Rynku, czyli dzisiejszym placu Staszica, jednak groby prawosławnych "cywili" znajdowały się już przy Zielonym Rynku.

Cmentarz położony był w południowo-wschodniej części dzisiejszego Zielonego Rynku. Jego obszar wynosił 12,4 tys metrów kwadratowych. Zajmował teren dzisiejszego kompleksu budynków Urzędu Miasta wraz z przyległym parkingiem i skwerem.

W części południowej cmentarza znajdowały się wytyczone w połowie XIX wieku dwie kwatery: ewangelicka i prawosławna. Pozostałe cztery przeznaczone były na groby katolickie.

- Kiedy cmentarz zakładano, był to obszar położony poza terenami miasta - mówi Tomasz Wąsik z Muzeum Historii Włocławka. - Po 1850 roku sytuacja się zmieniła. Miasto zaczęło się rozwijać, również w stronę Zielonego Rynku. Cmentarz wchłonięto wtedy w granice centrum miasta.

Dzisiejsza ulica Zduńska, jedna z dróg wiodących do cmentarza, przez jakiś czas nazywana była ulicą Trupią, a później Cmentarną.

Na cmentarzu na Zielonym Rynku pochowane były znane osobistości Włocławka, m.in. Kazimierz Jerzy Dzierzbicki, uczestnik wojen napoleońskich, Kazimierz Łada, skrzypek i kompozytor, Antoni Bugajski, znany kupiec włocławski czy Jan Bogumił Tydelski, pastor ewangelicki z Włocławka.

Szczątki generała wykopali i wyrzucili na ulicę 

Były też nagrobki osób, które negatywnie zasłużyły się w historii miasta. Jedną z takich postaci był oficer carski z niemieckimi korzeniami, Aleksander Szwarz, słynący z brutalnego przesłuchiwania powstańców styczniowych.

Zginął w 1863 r. podczas rejsu po Wiśle. Po jego śmierci Rosjanie postawili piękny pomnik na włocławskim cmentarzu. Na grobie kata Polaków wzniesiono kaskadę z kamieni, na której ustawiono wielki krzyż z napisem po niemiecku: "Bóg tak chciał".

Wkrótce po jego pochówku, nieznani sprawcy wykopali szczątki i wyrzucili na ulicę. Rosjanie ponownie dokonali pochówku Schwarza i postawili straż. Nie uchroniło to jednak jego grobu od, na przykład, psikusów ze strony włocławian. Pewnego dnia do grobu przyklejono kartkę z prześmiewczym wierszem: Nad tym grobem miłem, zapłacz przodem, westchnij tyłem...

W 1875 roku podjęto decyzję o powiększeniu cmentarza o 1 morgę i 193 pręty, czyli około 9 tys. metrów kwadratowych. Miał być to teren położony na południowy wschód od dzisiejszej ulicy Bojańczyka.

Nie doszło jednak do realizacji tych planów. Uniemożliwiła to intensywna zabudowa przyległego terenu.

W 1882 roku otwarto nowy cmentarz przy Szosie Kowalskiej, czyli dzisiejszej ul. Chopina.


Cmentarz na Zielonym Rynku zamknięto w 1897 roku. Później odbywały się sporadyczne pochówki, jednak zdecydowana większość pochówków odbywała się już na nowym cmentarzu.

- Ostatnie lata cmentarza na Zielonym Rynku są niezbyt chlubne - mówi Tomasz Wąsik. - Z zachowanych raportów policyjnych wynika, że cmentarz był mocno zaniedbany. Niektóre groby były zniszczone. Nagrobki padały ofiarą ataków wandali. Demontowano metalowe elementy i sprzedawano. Jednym z powodów mogła być bieda ówczesnego społeczeństwa włocławskiego.

Skwer w miejscu cmentarza 

Ostateczna likwidacja starej nekropolii nastąpiła w 1928. Teren wyrównano, rozebrano parkan a groby przeniesiono na nowy cmentarz lub zlikwidowano. W miejscu dawnego cmentarza urządzono skwer.

Jeszcze w 1924 roku Kazimierz Saski, architekt warszawski, który opracował plan regulacji Włocławka, założył, iż na terenie cmentarza powstanie nowy ratusz. Budynek widoczny jest na zachowanych do dziś planach. Do jego realizacji jednak nie doszło.

W latach siedemdziesiątych w tym miejscu wybudowano kompleks budynków Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, zajmowany dziś przez Urząd Miasta.

Co ciekawe, podczas prac budowlanych natrafiono na szczątki ludzkie i przeniesiono je na cmentarz komunalny. Podobnych znalezisk dokonywano w zasadzie przy każdych pracach w tym miejscu na przestrzeni 40 lat - nawet podczas ostatniej rewitalizacji tego miejsca.

Dziś w mieście funkcjonują 3 cmentarze. Włocławianie korzystają też z nekropolii na Pinczacie. Warto jednak pamiętać, że pierwsze tego typu miejsce funkcjonowało przed laty na Zielonym Rynku. W samym centrum dzisiejszego Włocławka.

(Artykuł pierwotnie ukazał się na DD w roku 2017. Autor: Łukasz Daniewski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(20)

grzegorzgrzegorz

36 1

Kolejny bardzo ciekawy artykół dotyczący historii Włocławka. Dziękuję, oby więcej i częściej. 14:31, 06.03.2012

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

:):)

26 0

Fajnie jest czytać takie artykuły o historii naszego miasta :) chętnie przeczytam i zapoznam się z artykułami. Doszły mnie słuchy że przy ul. Nowomiejskiej ( teren ZSB) był kiedyś cmentarz żydowski hmm... 15:24, 06.03.2012

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RudiRudi

18 1

Z treści artykułu wynika ,że już nasi przodkowie nie potrafi poszanować ludzkich zwłok i cmentarnych nagrobków. 18:44, 06.03.2012

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jaja

15 0

a ja chętnie poczytalabym o włoclawskich szpitlach a bylo ich wiele kiedyś 19:53, 06.03.2012

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

onaona

13 3

Mój kolega jeszcze jako mały chłopiec przyglądał się jak koparki pracowały na terenie zielonego rynku. To było jakieś 30 lat temu. Niejednokrotnie koparka wyciągała kościotrupy a wykopywanych dołów. Jedną czaszkę złapał pracownik, owinął w gazetę i mówi - masz zanieś matce (do tego mojego kolegi) On przyniósł do domu tą czaszkę ale nie dał matce a wyczyścił, pomalował w jakieś wzorki i stała sobie u niego na segmencie i tak przez kolejne 10 lat trzymał tą czaszkę (teraz nie wiem co z nią się stało, bo on już z Włocławka się wyprowadził) Ale dlaczego to opowiadam? Czy to jest dobry pomysł, żeby likwidować cmentarze? Przecież jak by nie było to tam leży setki zwłok. Co z tego, że kilka kości przenieśli? dla mnie to tylko rozszarpywanie szczątków eh... to wszystko chore. Mam nadzieję, że zacznie tam znowu straszyć. Przecież już było w jednym z przyległych domów oj lata temu jak wszystko latało w powietrzu i długo nie można było tego uspokoić, wreszcie ktoś tam pomógł. To może teraz zlikwidują następny cmentarz ten na Chopina? Wyobrażacie to sobie To tak właśnie zlikwidowali sobie ten na Zielonym Rynku. 20:54, 06.03.2012

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AA

2 0

Przeprowadzali wtedy jakiś rurociąg, było to na wysokości obecnej fontanny 23:28, 01.11.2023


do onejdo onej

5 8

gdyby zrobić tak jak proponujesz to w Polsce bylyby same cmentrze 22:21, 06.03.2012

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ExitExit

4 1

ad ~ Rudi
------------
Mylisz się. To nie tak. Nasi przodkowie szanowali cmentarze, lecz byly wtedy nieco inne zwyczaje. To wymagałoby dlugiej relacji o cmentarzach przykościelnych, o porządku w jakim grzebano przy kościolach ludzi. Czemmu na cmentarzach odbywały się przed wiekami targi handlowe i td i tp. 22:51, 06.03.2012

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MMMM

25 4

Mnie najbardziej drażni,że groby,które mają grubo ponad sto lat,sa likwidowane,bo bliscy,,nie uiścili opłaty'' wszystko fajnie,z tym że wiadomo,że np.rodziny odpowiedzialne za opiekę grobów niemieckich wyjechały z miasta w styczniu 1945 roku...ale karteczka z przypomnieniem wisi,szczyt głupoty! najgorsze jest,że niszczenie tych wspaniałych zabytków następuje w majestacie prawa... 22:43, 17.08.2012

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

FuneralFuneral

0 0

Nadal - mimo upływu 12 lat od tego wpisu - rzekomo w majestacie prawa faktycznie łamie się przepisy na włocławskim cmentarzu. 12:26, 01.09.2024


EwciaEwcia

14 1

Ja pamietam czasy budowy Domu Parti i te ilości szczątków ludzkich ( kości ) które znosiliśmy na podwórko i sie nimi straszyliśmy . Wtedy nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego , ze nagrobki zniszczono a ciał zostały :( 02:17, 08.10.2014

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

GrizzliGrizzli

0 0

Też pamiętam, chodziłem na zastępstwo do przedszkola na ówczesnej ulicy Świerczewskiego i obserwowaliśmy jak koparki wykopywały szczątki. Normalnie chodziłem do PP8 :) 09:38, 02.11.2023


xxxx

7 0

Na tym placu tak do końca nie sprzątną kości.Pamiętam gdy stał jeszcze dom gdzie obecnie jest Tesco tablice nagrobne przy ścianie tego domu,A kiedy budowali budynek partii masowo wywozili kości ludzkie.Wiem z opowiadań ,że w tym miejsc chowali ludzi którzy zmarli na zarazę. 14:01, 16.02.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DziadekDziadek

4 0

W latach 40/50-tych na tym terenie funkcjonowało przedszkole. 03:50, 01.11.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EmerytEmeryt

9 3

Zapewne fajny artykuł o byłych cmentarzach, ale przeczytać się nie da bo wymuszają jakieś reklamy. Nigdy nie czytam tych reklam, nigdy nie odpowiadam na bzdurne pytania. ............ z DD chcą coś wymusić, ale nie ze mną te numery. Wiem że takich ludzi jest dużo więcej. Może skrót DD to Dno Dna ? 15:01, 01.11.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

A tymczasem A tymczasem

6 7

Dom partii za PZPR a obecnie UM Zielony Rynek 11/13 został pobudowany na .....cmentarzu żydowskim !
Zastanawiające , że dotychczas gmina żydowska nie pogoniła pana POzoranta za obrazę szczątków ? 16:15, 01.11.2023

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

MalaMala

3 1

To był normalny chrześcijański cmentarz. Nie żydowski. 18:56, 01.11.2023


EwaEwa

2 3

Bredzisz człowieku.Tam był cmentarz chrześcijański.A chrześcijaństwo to miłosierdzie,więc goń się.Nie mieszaj w to rzymian. 19:06, 01.11.2023


MbMb

0 1

Czas zmienia wszystko w pył takie są prawa naszej planety. Jednak pył z ludzkiego żywota jest na tej planecie święty po wsze czasy. Ciekawe że jest to jedyna rzecz święta. Ponad życie! 08:04, 02.11.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%