Zamknij

Mówią o nim "polski Ernest Hemingway". Pokażą spektakl o życiu słynnego pisarza

 09:00, 08.11.2022 K.K Aktualizacja: 09:45, 08.11.2022
Skomentuj Teatr Impresaryjny pokaże spektakl o ostatnich chwilach Tadeusz Borowskiego. Fot. depositphotos. Teatr Impresaryjny pokaże spektakl o ostatnich chwilach Tadeusz Borowskiego. Fot. depositphotos.

W tym roku przypada setna rocznica urodzin Tadeusza Borowskiego. Teatr Impresaryjny wraz z brzeskim "Wahadłem" przybliżą sylwetkę pisarza podczas etiudy teatralnej. 

W najbliższą środę, 9 listopada o godzinie 11:00 na deskach Teatru Impresaryjnego zostanie wystawiony spektakl pt. "Gdziekolwiek ziemia jest snem..." w reżyserii Patryka Nowakowskiego. 

Wstęp na przedstawienie jest bezpłatny.

Spektakl dla młodzieży i dorosłych 

Spektakl "Gdziekolwiek ziemia jest snem..." opowie o ostatnich chwilach z życia pisarza Tadeusza Borowskiego. Przedstawienie będzie poprzedzone wprowadzaniem do życia oraz twórczości poety. 

Spektakl jest realizowany w ramach kursu instruktorów teatralnych w Teatrze Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich w Warszawie 

- informuje Teatr Impresaryjny. 

Na scenie wystąpią: Noemi Gehrke, Julia Gralak, Gabriela Pakulska, Alicja Świątkowska, Natalia Wysocka, Tymon Bińkowski, Aleksander Kwiatkowski, Maciej Paczkowski, Wiktor Podolski, Bartosz Przerwa, Patryk Nowakowski. 

Spektakl jest adresowany do młodzieży oraz dorosłych. 

Urodziła mu się córka, a kilka dni później popełnił samobójstwo 

Tadeusz Borowski urodził się w 1922 roku. W czasie II wojny światowej był więźniem kilku obozów koncentracyjnych. 1 maja 1945 został wyzwolony z Dachau przez armię amerykańską, a następnie przeniesiono go do obozu dla dipisów (osoby, które chcą wrócić do kraju lub znaleźć nową ojczyznę, ale bez pomocy nie mogą tego zrobić). 

Do Polski wrócił dopiero w maju 1946 roku. Współpracował z wieloma pismami literackimi. Napisał wiele opowiadań m.in: "Pożegnanie z Marią", "U nas w Auschwitzu" oraz "Byliśmy w Oświęcimiu". Na jego koncie są także tomiki: "Gdziekolwiek ziemia..." oraz "Arkusz poetycki nr 2". 

Zaliczano go do osób, które wychwalały nowy ustrój. Borowski był także członkiem PZPR i chętnie propagował komunizm w Polsce. 

26 czerwca 1951 roku urodziła mu się córka Małgorzata. Borowski odwiedził żonę w szpitalu dopiero 1 lipca, a dzień później sam do niego trafił z objawami zatrucia. Był w stanie zamroczenia gazem i środkami nasennymi i zmarł 3 lipca. Za przyczynę śmierci uważa się samobójstwo, do którego doprowadziło go rozczarowaniem komunizmem oraz depresja. 

Kalendarz imprez odbywających się we Włocławku i okolicy znajdziesz w dziale CO? GDZIE? KIEDY?

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%