We Włocławku ma powstać farma fotowoltaiczna. Urzędnicy wytypowali pod tę inwestycję dwie działki o łącznej powierzchni 6 hektarów.
W 2021 roku Włocławek dostał 60 tys. euro wsparcia z European City Facility – inicjatywy finansowej wspierającej samorządy w opracowaniu koncepcji dotyczących ekologicznych rozwiązań energetycznych.
Dzięki pieniądzom realizowany jest program WŁOZE, którego celem jest doprowadzenie do tego, by miasto było samowystarczalne energetycznie.
Z jednej strony chcemy obniżać potrzeby energetyczne miasta, ale z drugiej strony te potrzeby energetyczne miasta staramy się realizować we własnym zakresie i z odnawialnych źródeł energii. Przykładem obniżania potrzeb energetycznych są termomodernizacje czy wymiana wszystkich należących do miasta oprawy lamp ulicznych na LED-owe. Będziemy też dążyć do rozproszenia źródeł wytwarzania energii, czyli tam, gdzie można to zrobić, będziemy kładli fotowoltaikę czy budowali pompy ciepła
– tłumaczy Krzysztof Kukucki, zastępca prezydenta Włocławka.
Aby efektywnie wykorzystywać energię z odnawialnych źródeł, np. paneli fotowoltaicznych, miasto chce stworzyć klaster energii.
- Ten klaster energii polega na tym, że podmioty, które funkcjonują we Włocławku, mogą wytwarzać energię, ale też korzystać z tej energii wytworzonej we Włocławku
– wyjaśnia Kukucki.
Farma fotowoltaiczna we Włocławku
Jednym z dużych źródeł “zielonej energii” ma być miejska farma fotowoltaiczna. Idea stworzenia wielkopowierzchniowej instalacji pozwalającej czerpać energię ze światła słonecznego, zrodziła się w głowach urzędników wraz z pojawianiem się w mieście autobusów elektrycznych.
- Autobusy elektryczne są super, natomiast w Polsce nie do końca są ekologiczne, bo niestety w naszym kraju prąd produkowany jest głównie z węgla. Stwierdziliśmy, że należałoby zastanowić się, czy nie produkować prądu we własnym zakresie, stąd ten pomysł
– mówi zastępca prezydenta.
Prace nad stworzeniem farmy fotowoltaicznej we Włocławku już się rozpoczęły. Wytypowano dwie lokalizacje, na których mogłaby powstać instalacja.
- Jedna jest na ulicy Zakole, a druga na ulicy Myśliwskiej. To są tereny o powierzchni mniej więcej po 3 hektary, czyli łącznie 6 ha
– zdradza Kukucki.
W tym roku ma zostać zlecony projekt farmy fotowoltaicznej. Realizacja inwestycji będzie uzależniona od możliwości finansowych miasta, a konkretnie od tego, czy uda się pozyskać na nią środki zewnętrzne. Krzysztof Kukucki liczy jednak, że uda się zbudować farmę fotowoltaiczną w 2023 roku.
vladi12:27, 14.06.2022
0 3
Prezydenta nie Burmistrza :) 12:27, 14.06.2022
Włocławska Dziewica 23:29, 14.06.2022
4 1
Niestety jest nas już poniżej 100 tyś więc rządzić będzie Burmistrz :) 23:29, 14.06.2022
Eme11:46, 20.06.2022
0 1
Głosujesz w Brześciu Kuj. ??‽??‽????????? 11:46, 20.06.2022