Dane biometryczne to unikalne cechy człowieka, które zostały wykorzystane przez współczesną technologię do zachowania większego poziomu bezpieczeństwa. To na ich podstawie powstają zabezpieczenia, których celem ma być zapewnienie lepszej kontroli dostępu. W szczególności, jeżeli mowa jest o danych wrażliwych. Ciekawostką dla wielu może być to, że już w okresie 2600-2350 p.n.e. pobierane były odciski palców na glinianych pieczęciach.
Wiele tysięcy lat temu nikt nie spodziewał się tego, że dane biometryczne (taka nazwa oczywiście nie była wtedy stosowana) do jakich zalicza się odciski palców, będą służyć do tego, aby móc zapewnić ochronę przed dostępem osób niepowołanych. Utrata informacji wrażliwych, które obejmować mogą dane osobiste kontrahentów, może doprowadzić do straty ogromnej ilości pieniędzy, jakie będą służyć na zapewnienie rekompensaty pokrzywdzonym. Zabezpieczenie biometryczne jest unikatowe i jest nie do podrobienia. To rozwiązanie, jakie jest w stanie zapewnić nowy potencjał możliwości przedsiębiorcom.
Do najczęściej stosowanych danych biometrycznych zalicza się:
Jedną z najnowszych form, jeżeli chodzi o tego typu sprawy, które pomagają zachować kontrolę dostępu, jest…selfie. Z tą ostatnią propozycją ma się do czynienia najczęściej w bankach, które w ten sposób chcą chronić finanse swoich klientów.
Wszystkie wyżej wymienione propozycje opierają się na możliwościach, które zapewnia współczesna technologia.
W Polsce to Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Sanoku był pierwszym, który w 2010 roku wprowadził bankomat, jaki swoją zasadę działania opierał na biometrii.
Dzisiaj z tak doskonałego narzędzia autoryzacyjnego korzystać może wiele innych przedsiębiorstw z różnych gałęzi gospodarki.
Oczywiście, że nie. Jest to coś nowego, co każdy człowiek musi poznać. Tak jak wiele lat temu społeczeństwo musiało przekonać się do pierwszych samochodów, telewizora, aparatów, smartfonów i do wielu innych rzeczy, tak współcześni muszą poznać zabezpieczenia biometryczne oraz możliwości, jakie są one w stanie zapewnić.
Z roku na rok obserwować można popularyzację narzędzi biometrycznych. Tych, jakie umożliwiają rozpoznanie odcisku palców, oka, głosu, itd.
Czy firmy będą chciały z nich faktycznie korzystać? Nie da się w jednoznaczny sposób odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko bowiem uzależnione jest od tego, z jakimi dokładnie kosztami będzie to związane. Trzeba jednak przyznać, że czołowe marki, które znane są na całym świecie (m.in. Google, Microsoft, Amazon, Apple), wciąż pracują nad tym, aby móc zaoferować jeszcze lepsze zabezpieczenia biometryczne.