Zamknij

Jak prawidłowo używać koła ratunkowego i kamizelki ratunkowej?

12:07, 24.05.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 12:09, 24.05.2023

Żeglowanie po otwartym morzu czy spokojne dryfowanie na jeziorze? Bez względu na to, którą opcję wybierasz, musisz mieć akcesoria podnoszące Twoje bezpieczeństwo. Zaliczają się do nich koła ratunkowe i kamizelki. Są między nimi znaczne różnice, ale najważniejsza jest jedna wspólna cecha – mogą uratować Ci życie. Jak się nimi posługiwać? Przeczytaj poniższy poradnik!

Kiedy koło ratunkowe jest obowiązkowe?

Co do zasady, koło ratunkowe należy umieszczać na tych pokładach, w których ich montaż jest możliwy. Decyduje o tym więc budowa samej jednostki pływającej. Dla przykładu kajak nie może być wyposażony w takie koło, jednak rowerek wodny dla wielu osób już tak. Co więcej, przepisy wskazują, że koła ratunkowe z linką o długości 30 metrów muszą obowiązkowo znaleźć się na pokładzie jednostki większej niż 4-metrowa. 12-metrowe konstrukcje wymagają już 2. kół ratunkowych. Jednak sama ich obecność na pokładzie nie sprawia, że wszyscy mogą czuć się bezpiecznie. Trzeba też dobrze znać sposób ich używania.

Jak korzystać z koła ratunkowego – zasady?

Jedna z najważniejszych zasad mówi – szybko! Na jeziorze a tym bardziej łodzi nie ma czasu do stracenia. Każda sekunda zwłoki z wyrzutem koła ratunkowego to dla osoby za burtą zmniejszenie szans na ratunek. Kolejna kluczowa zasada to brak paniki. Często w nerwach człowiek jest bardziej sparaliżowany niż osoba, która wypadła za burtę i nie wie, co ma zrobić. Dlatego należy dobrze przygotować się do rzucenia koła, zanim jeszcze odbijecie od brzegu.

Oto instrukcja korzystania z koła ratunkowego:

  • po wejściu na pokład zlokalizuj koło ratunkowe;
  • sprawdź, jakie elementy trzeba odwiązać lub odpiąć, żeby swobodnie rzucić koło za burtę;
  • koło ratunkowe rzuca osoba, która znajduje się najbliżej niego;
  • pamiętaj – kołem ratunkowym nie rzucaj w osobę, ale celuj obok niej;
  • gdy osoba chwyci się koła, zacznij przyciągać ją do siebie przy pomocy liny.

Każdy członek załogi zobowiązany jest wiedzieć, jak używać koła ratunkowego. Nie liczy się doświadczenie, wiek, czy staż w żeglowaniu.

Kamizelka ratunkowa – jakie rodzaje możesz wybrać?

W odróżnieniu od koła, kamizelka ratunkowa jest obowiązkowa, gdy planujesz aktywność wodną. Pływanie kajakiem po rzece, rowerkiem wodnym czy skuterem na jeziorze a tym bardziej żegluga morska wymagają zastosowania kamizelki. Do wyboru masz dwa zasadnicze typy kamizelek: piankową i nadmuchiwaną. Którą z nich wybrać?

Kamizelka piankowa działa zawsze i w każdych warunkach. Nie trzeba jej nadmuchiwać, funkcjonuje nawet po rozerwaniu materiału. Kamizelka ratunkowa z pianki to podstawowy wybór dla osób, które chcą spędzić czas na kajaku czy skuterze wodnym. Ma jednak swoje ograniczenia np. trudno dopasować ją do ciała, jej wymiary mogą przeszkadzać w swobodnych ruchach i nie da się jej złożyć.

Z drugiej strony pojawiają się kamizelki nadmuchiwane. To warianty obowiązkowe dla zaawansowanych żeglarzy i w ich przypadku naprawdę można mówić o ratowaniu życia. Kamizelka ratunkowa nadmuchiwana może zostać napełniona powietrzem automatycznie po uderzeniu w taflę wody lub przez pociągnięcie sznurka i wyzwolenie mechanizmu. Ich zadaniem jest utrzymać osobę na powierzchni i odwrócić go w czasie 5–10 sekund plecami do wody, by mógł oddychać.

Jak używać kamizelki ratunkowej?

Kluczowe znaczenie ma dokładne zapięcie kamizelki do ciała. Nawet modele o największej wyporności zawiodą, jeśli nie są założone poprawnie. Dlatego nie szczędź czasu na założenie kamizelki, zanim wyruszysz w rejs. Niektóre jej elementy mogą wydawać Ci się niepotrzebne, np. pasek krokowy czy linka do przywiązania się do pokładu. Jednak zawsze korzystaj z tych akcesoriów. Gdy poczujesz się niekomfortowo na skutek porywów wiatru i wysokich fal przypnij się linką do pokładu. Nie czekaj na sytuacje, gdy trudno będzie ustać na nogach.

Koło ratunkowe i kamizelka – podsumowanie

Gdy dojdzie do nagłego zdarzenia na wodzie, nie ma czasu do stracenia. Pora na działanie i szybkie podejmowanie kluczowych dla życia decyzji. Wchodząc na pokład, musisz mieć pewność, że Twoja kamizelka ratunkowa i koło są w odpowiednim stanie i wiesz, jak się nimi posługiwać.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem żeglarskim Maristo.pl.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%