Badminton to obok tenisa ziemnego najbardziej rozpowszechniony sport rakietowy. Uprawiają go ludzie na całym świecie, ze szczególnym uwzględnieniem krajów południowo-wschodniej Azji, gdzie jest on szalenie popularny. Wśród Polaków znajdziemy nie tylko wielu amatorów chętnie grających w badmintona, ale i zawodników, którzy radzą sobie całkiem nieźle w międzynarodowych turniejach. Wielu z naszych reprezentantów występowało z niemałymi sukcesami na zawodach najwyższego szczebla, takich jak ME, MŚ czy Igrzyska Olimpijskie.
Cena zależy od kilku czynników. Do podstawowych należą oczywiście materiał, z jakiego jest wykonana; marka, która ją oferuje oraz poziom zaawansowania modelu. Ze względu na materiał, z jakiego wykonane są rakiety dzielimy je na:
metalowe - aluminiowe, stalowe lub stopy - to najtańsze z rakiet do badmintona;
kompozytowe i hybrydowe - mieszanki z grafitu z dużą ilością metalu lub rakieta z grafitowym shaftem i metalową główką - to modele pośrednie, posiadają wiele cech rakiet grafitowych, są przy tym tańsze;
grafitowe - najszersza oferta rakiet do badmintona. Wybór spośród setek modeli o różnych sztywnościach, wyważeniu oraz innych parametrach.
Rakieta badminton wykonana z grafitu, to koszt między 150 a 1000 złotych.
Liderem rynku rakiet badminton jest z pewnością marka Yonex, która od lat lideruje na rynku. Jest również najczęściej wybierana jeśli chodzi o zawodników grających w turniejach krajowych i międzynarodowych. Do innych znanych brandów należą Victor, Li-Ning, Karakal, Oliver, RSL czy Forza. Są to bardzo często marki, które oferują wysokiej klasy produkty w świetnej cenie.
Rakiety z grubsza można podzielić na kilka kategorii:
rekreacyjne - do tej grupy możemy zaliczyć w zasadzie wszystkie modele, bo rekreacyjnie można grać zarówno tanimi rakietami badminton, jak i najdroższymi; przyjęło się jednak zaliczać do tej grupy rakiety aluminiowe, kompozytowe i elastyczne rakiety grafitowe;
dla lekko zaawansowanych - tu z reguły trafiają rakiety grafitowe ze średnią sztywnością, są bardzo uniwersalne, dzięki czemu łatwo dopasować je do stylu gry, np. dobierając odpowiedni naciąg badmintonowy;
dla zawodników, graczy turniejowych - z reguły są to rakiety badminton o dużej sztywności, zapewniające maksymalną moc uderzeń, ale trochę trudniejsze do gry dla mniej wprawionych miłośników tego sportu.
Wybierając swoją rakietę badminton pamiętaj, aby wziąć pod uwagę najważniejsze właściwości, szczególnie te, które opisaliśmy wyżej. Przed zakupem warto zasięgnąć języka, np. w profesjonalnym sklepie z rakietami badminton - badmin.pl.