Zamknij

Czy posiadanie kuszy jest legalne?

08:54, 15.06.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 08:54, 15.06.2023
freepik.com freepik.com

Kusznictwo wciąż pozostaje niszowym zajęciem — mimo że grupa jego miłośników jest większa, niż niektórym mogłoby się wydawać! Jednak dla wielu zainteresowanych pierwszą przeszkodą jest już kwestia pozwolenia na samo posiadanie kuszy. Czy jest ono w Polsce konieczne? Jakie musimy spełnić wymogi przed zakupem tej broni? Czy za ich niedopełnienie grozi nam kara?

Kiedy możemy mówić o kuszy?

Zanim porozmawiamy o legalności kuszy, warto wyjaśnić, z czego nasza broń musi się składać, aby móc ją „kuszą” nazwać. W świetle prawa takie kwestie są niezwykle ważne!

Każda kusza składa się z krótkiego łuku, zwanego łęczyskiem, umocowanego do korpusu (łoża). W nim zaś znajduje się miejsce na wystrzeliwany przez kuszę bełt oraz mechanizm zwalniający cięciwę, odpowiedzialną za wystrzał pocisku. Samą cięciwę musimy oczywiście naciągnąć — ręcznie, za pomocą lewarka lub korby. Co ważne, w przeciwieństwie do łuku, kusza „utrzymuje” naciągniętą cięciwę, co oznacza, że możemy wystrzelić z niej w dowolnym momencie — nie musimy przytrzymywać cięciwy. A sam strzał? Oddajemy, naciskając spust.

Rodzaje kusz

Oczywiście, kusza kuszy nierówna. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tej broni, różniących się nieco swoją budową, a co za tym idzie — właściwościami i przeznaczeniem. Sklep z bronią AFG-obrona (https://www.afg-obrona.pl/) ma w swojej ofercie takie jej modele, jak:

  • kusza refleksyjna — najbardziej klasyczna w swojej budowie; wyróżnia się dużym łęczyskiem, zapewniającym sporą siłę wystrzału. Zapewnia strzelcowi wysoką precyzję strzelania;
  • kusza bloczkowa — jej łęczysko jest znacznie mniejsze niż w przypadku kuszy refleksyjnej; to zasługa umieszczonych na końcach jego ramion bloczków. Dzięki temu cała kusza jest bardziej poręczna, lżejsza i łatwiejsza w transporcie. Nie wymaga także dużej siły naciągu;
  • kusza pistoletowa — zdecydowanie najmniejsza i najbardziej poręczna spośród wszystkich kusz. Mimo swoich rozmiarów — jej moc i zasięg mogą zaskoczyć! Przykładowe modele kusz pistoletowych znajdziemy m.in. w sklepie https://www.afg-obrona.pl/kusza-pistoletowa/.

Czy potrzebujemy pozwolenia na kuszę?

Polskie prawo jest w tej kwestii jasne — kusza jest traktowana na takich samych zasadach, jak większość rodzajów broni palnej. Zgodnie więc z Ustawą o broni i amunicji, abyśmy mogli posiadać kuszę, będziemy potrzebowali stosownego pozwolenia. 

Pozwolenie na kuszę — krok po kroku

Zanim więc zdecydujemy się na zakup kuszy — na przykład w sklepie AFG-obrona: https://www.afg-obrona.pl/kusze/ - będziemy musieli przejść przez całkiem długą i kosztowną procedurę. Przedstawmy ją krok po kroku!

  • badania lekarskie — oprócz powszechnych badań wzroku i słuchu lekarz przeprowadzi odpowiednie testy psychologiczne; za badania i zaświadczenie zapłacimy nawet kilkaset złotych;
  • złożenie wniosku do komendanta policji — do wniosku warto dołączyć list referencyjny, w którym przedstawimy, do jakich celów chcemy wykorzystywać kuszę; pomóc nam może na przykład klub sportowy lub strzelecki, do którego należymy;
  • wywiad środowiskowy — po maksymalnie trzech tygodniach od złożenia wniosku odwiedzi nas dzielnicowy i zada nam serię pytań — m.in. o to, w jaki sposób będziemy przechowywać i zabezpieczać kuszę;
  • egzamin — ma on charakter teoretyczny i dotyczy przepisów Ustawy o broni i amunicji oraz Kodeksu Karnego; aby go zdać, musimy odpowiedzieć w 100% prawidłowo!
  • wydanie zaświadczenia na zakup broni — lub jego odmowa!
(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%