Soczewki kontaktowe są komfortową i wygodną alternatywą dla osób, które z różnych względów na co dzień rezygnują z noszenia okularów. Są to kwestie wizerunkowe, ale również systematycznie uprawiana aktywność fizyczna. To również świetny sposób na uniknięcie parowania szkieł, które towarzyszy podczas wchodzenia do pomieszczeń z niższą lub wyższą temperaturą panującą wewnątrz. Czy soczewki kontaktowe, w szczególności noszone codziennie, mogą pogarszać wzrok? Jak wpływają na sam narząd wzroku? Czy istnieją powody, dla których warto z nich zrezygnować?
Soczewki mogą wpłynąć na zdrowie oczu, jeżeli są noszone zbyt długo lub po terminie ważności. Nie bez powodu tak ważne jest trzymanie się zaleceń i rekomendacji producentów, którzy znają swój produkt i jego możliwości. Jeśli decydujesz się na soczewki miesięczne, nie noś ich dłużej niż przez 30 dni od daty otwarcia opakowania. Jeśli są to soczewki jednodniowe, zdejmuj je na noc i wyrzucaj zużyty produkt.
Soczewki po określonym czasie wysychają, przestają być elastyczne, mogą powodować niedotlenienie oczu. Tracą zatem swoje właściwości, a zatem przestają być w pełni bezpieczne. Jeśli często zbyt długo nosisz soczewki i nie zwracasz uwagi na ich datę ważności, z czasem mogą pojawić się u Ciebie dolegliwości bólowe i choroby narządu wzroku.
Decydując się na soczewki miesięczne, należy każdego dnia przed ich założeniem oraz w momencie ich zdejmowania odpowiednio je oczyścić przeznaczonym do tego celu płynem. Pozostałości w postaci resztek makijażu, jak cienie do powiek czy tusz do rzęs oraz kurz i zanieczyszczenia z powietrza mogą powodować podrażnienia oczu, a te z kolei wprawiać w dyskomfort, utrudniać poprawne widzenie czy wzmagać łzawienie.
Kiedy jeszcze soczewki mogą szkodzić i psuć wzrok? Z pewnością w momencie, gdy nie są odpowiednio dostosowane do wady. W ich dopasowaniu pomaga okulista, który po wstępnych badaniach jest w stanie dobrać soczewki poprawiające ostrość widzenia.
Soczewki muszą pasować do kształtu oka, jego krzywizny. Źle dopasowane lub te z niewłaściwych materiałów mogą powodować podrażnienia czy reakcje uczuleniowe, stany zapalne, a nawet uszkodzenie rogówki. Soczewki sztywne, nieelastyczne nie będą dostosowywać się do oczu, tym samym będą bardziej ruchliwe i nie uzyskają prawidłowego, centralnego ułożenia.
Bardzo ważne jest również dobranie soczewek pod kątem wady, z jaką zmaga się pacjent. Jeżeli będą zbyt mocne, może dojść do częstego mrugania, nadwyrężania narządu wzroku, dolegliwości bólowych oczu, a także migreny i w konsekwencji stanów zapalnych.
W soczewkach kontaktowych nie należy pływać. Korzystanie z nich podczas kąpieli, prysznica, w trakcie uprawiania sportów wodnych czy rekreacyjnego pływania w basenie może zwiększać ryzyko zakażenia bakteriami występującymi w środowisku wodnym.
Wspomniane drobnoustroje nie powodują objawów chorobowych i infekcji u człowieka w naturalnym otoczeniu. Jeśli natomiast niektóre z nich osiądą na soczewkach, zyskają idealne warunki do rozwoju, a tym samym mogą spowodować poważne stany chorobowe w obrębie oczu.
To ważne, by na czas kąpieli i aktywności w wodzie zdejmować soczewki. Istotne jest również umycie rąk i ich osuszenie przed dotykaniem oczu podczas noszenia soczewek. Do ich płukania i przemywania należy stosować wyłącznie specjalne płyny — nieprzeterminowane, odpowiednio przechowywane zgodnie z zaleceniami producentów. Nigdy nie wolno korzystać z wody kranowej do czyszczenia soczewek.
Szkła kontaktowe nie wpływają negatywnie na stan zdrowia oczu, jeżeli korzysta się z nich zgodnie z zaleceniami. Aby zachować swoje oczy w jak najlepszej kondycji, warto od czasu do czasu zastąpić soczewki okularami, dając tym samym odpocząć oczom. To istotne także w sytuacji, gdy pacjent boryka się z infekcją oka.