Aparat ortodontyczny przynosi wiele korzyści, ale niestety i dyskomfortu. Pacjenci decydujący się na założenie aparatu u ortodonty powinni zdawać sobie sprawę z tego, że czekają ich uciążliwości bólowe — uniemożliwiające gryzienie i jedzenie pokarmu. Co robić? Jak radzić sobie z bólem? Na szczęście istnieją sposoby, które przyniosą natychmiastową ulgę i pomogą w walce z nieprzyjemnymi dolegliwościami.
Za pomocą aparatu stałego mocowanego u ortodonty można wyleczyć wady zgryzu, a później już tylko cieszyć się pięknym i prostym uśmiechem. Jak się okazuje, wady zgryzu coraz częściej dotykają dzieci i osoby dorosłe. Niestety, problem ten jest często bagatelizowany, niekiedy z obawy przed bólem, co przyczynia się do dalszego uszkodzenia zębów, problemu utrzymania higieny ustnej, jak również rozdrabniania pokarmu.
Na rynku dostępne są aparaty ortodontyczne stałe, ruchome i nakładki ortodontyczne.
Samo zakładanie aparatu ortodontycznego nie sprawia bólu. Dyskomfort pojawia się dopiero w pierwszych dniach jego noszenia. Mimo że każdy ma inny próg bólu, to początek przygody z aparatem ortodontycznym bywa trudny i naprawdę nieprzyjemny. Jednak to naturalny proces, bo już w pierwszych godzinach (w sposób dla nas niezauważalny) dochodzi do przemieszczania się kości zębowych na skutek naciskanej na nich siły. W efekcie pojawia się dyskomfort, który po dobie ustaje, a po tygodniu zazwyczaj już znika całkowicie.
Do tej pory najczęściej wybieraną formą uśmierzania bólu były środki farmakologiczne. Na szczęście postępy w stomatologii sprawiły, że ból po jakiejkolwiek aktywacji ortodontycznej można zniwelować bez stosowania farmakologii, a przy pomocy np. lasera.
Nowoczesna stomatologia oferuje specjalny laser, dzięki któremu pozbędziemy się nieznośnego bólu. Wiązki lasera niskoenergetycznego zminimalizują bóle zębów i przyniosą ekspresowe ukojenie. Eliminacja bólu przy pomocy lasera jest w pełni bezpieczna i co najważniejsze przynosi szybkie ukojenie. Nie mogą jednak korzystać z niej kobiety w ciąży i osoby z borykające się z chorobą nowotworową.
Kolejnym sposobem na złagodzenie dolegliwości bólowych jest jedzenie i picie chłodnych produktów spożywczych. Nie należy połykać pokarmu natychmiast, a chwilę po spożyciu — przetrzymać w jamie ustnej. Przyniesie to natychmiastową ulgę.
O czym jeszcze warto wiedzieć? W pierwszych dniach założenia aparatu należy jeść pokarm zblendowany, np. w postaci zupek, czy papek. W ten sposób unikniemy dodatkowego podrażnienia zębów i dziąseł.
Warto też stosować wosk ortodontyczny, który zapobiega podrażnieniom wewnętrznych błon jamy ustnej. Przydadzą się również napary z ziół (np. z szałwii lub mięty). Napoje ziołowe wykazują właściwości antyseptyczne i odkażające. W związku z tym zminimalizują ból, a dodatkowo usuną niechciane bakterie.
Płukanka z sody (łyżeczka sody na szklankę wody) także przyniesie niesamowitą ulgę. Soda działa obkurczająco, a dodatkowo zabija bakterie odpowiedzialne za rozwój stanu zapalnego.
Podczas bolących i opuchniętych dziąseł zaleca się, aby w szczególny sposób dbać o higienę jamy ustnej i szczotkować zęby po każdym spożytym posiłku. Miejsca trudno dostępne należy myć przy pomocy irygatora. Nie wolno zapominać o stosowaniu nici dentystycznych. Pomagają one usunąć resztki pokarmu z trudno dostępnych miejsc.