Jeśli nie zadbasz o dokładny opis stanowiska pracy, Twoje ogłoszenie nie przyciągnie uwagi kandydatów. Musisz pamiętać o uwzględnieniu w nim kluczowych elementów, w tym szczegółowych wymagań oraz głównych obowiązków. Swoją ofertę możesz uzupełnić o dodatkowe informacje na temat firmy. Sprawdź zatem co dokładnie musi się znaleźć w opisie stanowiska pracy.
Precyzyjny opis musi zawierać pełną nazwę stanowiska oraz najważniejsze wymagania, które musi spełnić potencjalny kandydat. Należy uwzględnić w nich między innymi kwestię wykształcenia kierunkowego, o ile takie jest wymagane. Co więcej, jeśli oczekujesz doświadczenia na podobnym stanowisku, to koniecznie musisz uwzględnić tę informację w opisie. W obszarze wymagań można też wspomnieć o certyfikatach czy kursach, które powinien ukończyć potencjalny kandydat. Oczywiście dobre ogłoszenie zawiera też informacje o wymaganych umiejętnościach osoby aplikującej. W pierwszej kolejności najlepiej jest wskazać niezbędne kompetencje twarde, na przykład znajomość języka angielskiego czy umiejętność obsługi konkretnych technologii. Osobno należy wymienić wymagane umiejętności miękkie, takie jak komunikatywność, odporność na stres czy dobra organizacja pracy. Dodatkowo warto też wyszczególnić umiejętności, które będą dodatkowym atutem, jak chociażby znajomość drugiego języka obcego.
Szukasz pracowników? Dodaj ofertę pracy– nie zapomnij uwzględnić w niej wszystkich najważniejszych informacji!
Kluczowym elementem precyzyjnego opisu stanowiska pracy musi być także pełen zakres obowiązków, które na co dzień trzeba wykonywać. Najlepiej wymienić je od myślników, w formie równoważników zdań, aby były bardziej czytelne dla potencjalnego odbiorcy. Warto w pierwszej kolejności wskazać te nieco ważniejsze obowiązki zawodowe, które kandydat będzie musiał wykonywać każdego dnia. Pamiętaj jednak, aby dodatkowo je doprecyzować. Przykładowo, jeśli jednym z punktów jest obsługa mediów społecznościowych, warto dookreślić, których kanałów dokładnie ona dotyczy i co wchodzi w jej zakres.
Poznaj dodatkowe wskazówki na temat tworzenia opisów stanowisk pracy - wejdź na porady dla firm i przeczytaj najnowsze artykuły.
Opis stanowiska powinien też uwzględniać najważniejsze informacje o warunkach pracy. Należy podać tryb wykonywania obowiązków zawodowych (stacjonarny, zdalny lub hybrydowy). Trzeba także określić wymiar zatrudnienia - na przykład praca na pełen etat lub na pół etatu. Kluczową informacją jest również proponowana forma zatrudnienia. W opisie pracy musisz wskazać, czy potencjalny pracownik może liczyć na umowę o pracę, czy też oferujesz umowę zlecenie lub współpracę w ramach B2B. Na koniec warto także wspomnieć o narzędziach pracy udostępnianych przez firmę (na przykład konkretnego oprogramowania lub niezbędnego sprzętu) oraz o wysokości wynagrodzenia. Ponadto, w opisie stanowiska dobrze jest uwzględnić ewentualne dodatkowe benefity, takie jak samochód służbowy, dostęp do prywatnej opieki medycznej czy atrakcyjne pakiety ubezpieczeniowe. Dzięki takim informacjom opis stanowiska stanie się bardziej atrakcyjny dla potencjalnego odbiorcy.
Stwórz precyzyjny opis stanowiska, w którym każdy potencjalny kandydat szybko znajdzie niezbędne informacje dotyczące wymagań, jak również zakresu obowiązków. Nie zapomnij o uwzględnieniu w opisie informacji, które mogą wyróżnić Twoje ogłoszenia wśród konkurencyjnych ofert, w tym na przykład proponowanych benefitów czy możliwości pracy zdalnej.