Zamknij

Weryfikowanie umiejętności kandydata podczas rozmowy o pracę – jak to zrobić?

12:55, 13.04.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 12:55, 13.04.2023

Każdy, kto chociaż raz w życiu prowadził nabór pracowniczy, ten wie, jak ciężko jest ocenić prawdomówność kandydatów. Jak sprawdzić, czy dana osoba faktycznie ma umiejętności, o których pisze w swoim CV? Oto kilka sprawdzonych sposobów. 

  • Dwuetapowa rekrutacja pozwala na odpowiednią selekcję pracowników i sprawdza ich wiedzę oraz umiejętności. 
  • Znaczna część kandydatów, ubiegających się o pracę, deklaruje umiejętności i kompetencje niezgodne ze stanem faktycznym. 
  • Nieprawdziwe informacje w CV w Polsce jest bardzo powszechną praktyką. Pracodawcy bardzo często nie są zaś w stanie na etapie rozmowy wstępnej zweryfikować kwalifikacji osób, zainteresowanych współpracą.

Stawiaj na kilkuetapową rekrutację i testy kompetencji pracowniczych 

Kiedy przyjrzysz się ogłoszeniom o pracę, umieszczanym na różnych portalach i w mediach społecznościowych, zauważysz, że niektórzy rekruterzy prowadzą nabory kilkuetapowe. Obecnie niejedna oferta pracy zawiera informację, że pierwszy etap rekrutacji obejmuje test kompetencji. Na rozmowy z pracodawcą zapraszani są wyłącznie ci, którzy wykazali się stosowną wiedzą oraz doświadczeniem. 

Dwuetapowa selekcja pracownicza ma wiele zalet. Dzięki niej jesteś w stanie szybko ocenić, którzy kandydaci są godni Twojej uwagi i z którymi warto podjąć rozmowy lub negocjacje. Nie tracisz czasu na czytanie setek CV. Koncentrujesz się wyłącznie na osobach wykwalifikowanych, minimalizujesz też ryzyko zatrudnienia pracowników niekompetentnych. 

Inną możliwością będzie zaproszenie kandydata do przygotowania zadania próbnego, jeśli na rozmowie dobrze wypadł. 

Sprawdź znajomości języka obcego wpisanego w CV 

Często współpracujesz z obcokrajowcami i zależy Ci na tym, by Twoi pracownicy biegle posługiwali się językiem angielskim, francuskim lub niemieckim? Jak sprawdzić, czy kandydat ma kompetencje językowe i potrafi swobodnie porozumiewać się z przedstawicielami innych nacji? Rozwiązanie jest proste: zaznacz, że część rozmowy kwalifikacyjnej odbędzie się w języku obcym. Płynnie przejdź z polszczyzny na inny język i oceń umiejętności swojego rozmówcy. 

Inną opcją jest przeprowadzenie testu językowego. Nie wiesz, jak zorganizować test umiejętności językowych? A może zastanawiasz się, czy w ogóle warto go przeprowadzać na etapie rozmów wstępnych? Wejdź zatem na poradydlafirm.pracuj.pl i dowiedz się więcej na temat różnych metod weryfikacji umiejętności językowych kandydatów. 

Uważnie obserwuj rozmówcę 

Kolejnym, bardzo skutecznym sposobem oceny kompetencji osoby, ubiegającej się o etat w Twojej firmie, jest uważna obserwacja rozmówcy. Język ciała mówi bowiem wiele o charakterze i umiejętnościach każdego. Test kompetencji miękkich można rozpocząć już w chwili przywitania! Osoba pewna siebie i ukierunkowana na cel śmiało wejdzie do gabinetu i niezwłocznie zareaguje na dłoń, wyciągniętą w jej kierunku. Ludzie zestresowani i niepewni często się garbią, a niekiedy też wykonują nerwowe ruchy. 

Obserwuj reakcje na zadawane pytania 

Po czym poznać wartościowego kandydata, który poważnie myśli o podjęciu współpracy? Przyjrzyj się jego/ jej reakcjom. Osoba świadoma swoich kompetencji na pytania odpowiada szybko, nie zastanawia się zbyt długo i nie unika kontaktu wzrokowego. Zadając pytanie, analizuj też uważnie jakość udzielanych odpowiedzi. Ludzie, mający doświadczenie i wiedzę branżową, ze szczegółami opowiedzą o swoich osiągnięciach oraz celach zawodowych. Kandydaci, którzy umieścili w CV informacje niezgodne z prawdą, będą próbowali zmienić temat rozmowy. 

Przeprowadź odpowiedni research w sieci 

Polskie prawo chroni dane osób, ubiegających się o pracę. Jakich informacji może więc zażądać rekruter? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w Art. 22 Kodeksu Pracy. Ustawodawca wskazuje, że jako rekruter lub właściciel firmy masz prawo wymagać od kandydatów dokumentów, potwierdzających przebieg dotychczasowego zatrudnienia. Mogą to być zarówno świadectwa pracy, jak i referencje. Pamiętaj też, że kontaktowanie się z byłym pracodawcą jest formą naruszenia danych osoby aplikującej. 

Jak zatem ocenić wiarygodność osoby, która imponuje Ci dorobkiem i kompetencjami? Zanim zaprosisz ją do biura, zrób szybki research w sieci. Przejrzyj branżowe portale i media społecznościowe (LinkedIn, Facebook, Twitter). Wysokiej klasy specjaliści chętnie dzielą się na forum swoją wiedzą. Takie osoby udostępniają informacje o swoich osiągnięciach i otrzymują od innych rekomendacje. Brak jakiejkolwiek informacji o kandydacie potraktuj jako sygnał ostrzegawczy. 

Podsumowanie 

Weryfikacja umiejętności kandydata podczas rozmowy pozwoli Ci na zatrudnienie idealnej osoby. Pamiętaj jednak, że składa się ona z kilku etapów, należy sprawdzić referencje, zrobić odpowiedni research, przygotować zadanie próbne, a także pytania rekrutacyjne i uważnie obserwować kandydata. Dzięki temu uda Ci się dowiedzieć wszystko, co ważne o pracowniku. 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%