Obecnie ukończenie wyższych studiów nie gwarantuje pracy po zdobyciu dyplomu. Jeśli nawet taką się znajdzie, często nieadekwatne do wykształcenia zarobki, czy brak elastycznego grafika zniechęcają do jej podjęcia. Studenci, mając tego świadomość, już często w czasie trwania studiów decydują się na zdobywanie zawodowych doświadczeń, zakładając własną działalność gospodarczą. Czy własna firma na studiach się opłaca i czy przysługują studentom, którzy się na to zdecydują jakieś ulgi? Co mogą wliczyć w koszty prowadzenia firmy? Sprawdźcie.
Założenie własnej firmy na studiach może być szansą na zdobycie potrzebnego doświadczenia i rozwój kariery. Studenci, którzy planują otworzyć własną działalność, mogą korzystać z pomocy finansowej i fachowego doradztwa. Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, czy Anioły Biznesu to podmioty, do których warto zwracać się po wsparcie przy podejmowaniu pierwszych kroków w zakładaniu firmy. Własna firma na studiach zaocznych daje jeszcze więcej możliwości finansowania. Studenci zaoczni mogą skorzystać z dofinansowania z PUP-u. Jest to jednak możliwe nie wcześniej niż trzy miesiące od dnia, w którym odbyła się rejestracja firmy. Kwota dofinansowania może wynieść nawet sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia i jest bezzwrotna, jeśli student będzie prowadził firmę przynajmniej przez rok. Wszyscy studenci, zarówno zaoczni, jak i dzienni, którzy przez ostatni rok nie prowadzili działalności gospodarczej, mogą ubiegać się także o dotacje z Unii Europejskiej. Można w ten sposób otrzymać do 40 tysięcy złotych na osobę.
Przy zakładaniu własnej firmy warto skorzystać z pomocy konsultantów: https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy
Studenci, którzy zdecydują się prowadzić własną firmę na studiach, nie są zwolnieni z obowiązkowych składek na ZUS. Oprócz składki na ZUS muszą płacić także składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, zdrowotne i wypadkowe. Student prowadzący własną działalność może jedynie samodzielnie zdecydować, czy chce opłacać składkę chorobową, czy nie. Mimo że studenci, którzy dopiero zaczynają prowadzenie własnego biznesu, nie są zwolnieni z obowiązkowych składek, mogą jednak przez 24 miesiące od rejestracji firmy płacić mniejsze składki, korzystając z tzw. "małego ZUS-u"
Osoba prowadząca własną firmę na studiach może wliczyć w koszty nawet czesne pod warunkiem, że rejestracja firmy nastąpiła wcześniej niż rozpoczęcie studiów. Dodatkowym warunkiem jest obranie kierunku studiów odpowiadającego profilowi prowadzonej działalności. Przykładowo student prowadzący pracownię graficzną nie będzie mógł odliczyć sobie czesnego jeśli podejmie studia polonistyczne. Czesne za bardziej uniwersalne kierunki takie jak finanse i rachunkowość, zarządzanie, czy marketing można bez problemu wliczyć w koszty bez obawy, że fiskus to zakwestionuje. Niezależnie od wybranego kierunku, jeśli ktoś zdecyduje się wliczać czesne w koszty, zawsze powinien wykazać się dobrą argumentacją, że jego własna firma na studiach mogła lepiej się rozwijać dzięki zdobytej wiedzy. Warto wiedzieć też, że decydując się na wliczanie w koszty czesnego, można doliczyć do wydatków na studia także koszt dojazdów na uczelnię, czy materiałów edukacyjnych. Na podobnej zasadzie można wliczać w koszty kurs języków obcych, jeśli wykaże się zasadność wzięcia w nich udziału. Dowodem tutaj może być umowa z kontrahentem zagranicznym uzasadniająca chęć nauczenia się języka obcego.
Chociaż sama rejestracja firmy dla młodego przedsiębiorcy może nie być dużym wyzwaniem, to już często samodzielne prowadzenie księgowości nim jest. Student może więc powierzyć te zadania fachowcom, a poniesione na ten cel koszty wpisać w koszty prowadzenia działalności gospodarczej obniżając w ten sposób podatek. Może też spróbować księgowości online: https://www.ifirma.pl/ksiegowosc-online
Własna firma na studiach to możliwość zdobycia cennego doświadczenia i sprawdzenia swoich sił w biznesie. Sama rejestracja firmy nie jest skomplikowana, a cenne rady i środki finansowe można zdobyć ze wspomnianych wcześniej źródeł. Dobry pomysł i odrobina odwagi w poczynieniu pierwszych kroków w biznesie mogą być szansą na rozwój przyszłej kariery zawodowej.