Zamknij

Co wybrać dla najlepszych rezultatów? Kompletny przewodnik po flizelinach i stabilizatorach do haftu

00:00, 23.11.2024 art. sponsorowany

Najważniejszą zaletą stosowania flizeliny w hafcie komputerowym jest stabilizacja materiału i zapewnienie perfekcyjnego wyglądu aplikacji. Dlatego warto wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy podkładów stabilizujących. Podpowiadamy, do czego najlepiej nadają się różne rodzaje stabilizatorów.

Flizeliny wycinane i wydzieralne

Flizelina do haftu (https://www.yore.pl/shop/category/flizelina-15) to podkład służący do stabilizowania materiału. Zapobiega jego marszczeniu się w czasie wykonywania haftu komputerowego i zapewnia dużą trwałość znakowania. Popularne flizeliny wycinane (np. Cut Away) i wydzieralne (Tear Away) są łatwe do usunięcia po zakończeniu projektu. Podkłady te doskonale sprawdzają się w przypadku materiałów o średnich i ciężkiej gramaturze. 

Po zakończeniu pracy stabilizatory można łatwo przyciąć lub wydrzeć wokół haftu, zapewniając estetyczny wygląd aplikacji. Największą popularnością cieszą się flizeliny wydzieralne, gdyż są one najprostsze w obsłudze. Po precyzyjnym usunięciu nie są one widoczne. Do materiałów rozciągliwych nadaje się zwłaszcza podkład wycinany, ponieważ sposób jego usuwania minimalizuje ryzyko powstania deformacji. 

Stabilizatory rozpuszczalne w wodzie i w cieple

Dobre rezultaty w przypadku haftu na delikatnych, cienkich i elastycznych materiałach zapewniają stabilizatory rozpuszczalne w wodzie. Przykładem są podkłady Avalon odpowiednie do haftowania na tiulu i organzie (https://www.yore.pl/shop/category/flizelina-stabilizatory-specjalistyczne-flizelina-rozpuszczalna-w-wodzie-53). Po zakończeniu haftowania wystarczy uprać materiał, by całkowicie pozbyć się podkładu

Z kolei podkłady rozpuszczalne pod wpływem ciepła (np. MadeirAS) wymagają uprasowania żelazkiem rozgrzanym do temperatury 100-110 °C. Takie folie hafciarskie z poliolefiny nadają się do stosowania w projektach haftowanych na delikatnych i elastycznych materiałach, a także na bawełnie. Termofolia (https://www.yore.pl/shop/category/flizelina-stabilizatory-specjalistyczne-termofolia-57) świetnie sprawdzają się w przypadku skomplikowanych projektów haftów z dużą liczbą drobnych elementów. Przemawia za tym łatwość ich precyzyjnego usunięcia bez ryzyka uszkodzenia aplikacji.

Flizeliny specjalistyczne do wymagających projektów

Materiały, do których trudno jest przymocować flizelinę, wymagają zastosowania specjalnych podkładów z klejem. Dzięki temu stabilizator trzyma się na materiale, co pozwala na wykonanie precyzyjnego haftu. Ciekawą propozycją są też pianki 3D, które umożliwiają wykonanie haftu komputerowego na materiałach nierozciągliwych. Są one niezastąpione do dekoracji artykułów takich jak czapki. Świetnie sprawdzają się w aplikacjach z efektem trójwymiarowym. Pomagają osiągnąć zamierzony cel przy mniejszej liczbie ściegów.

Prawidłowe dopasowanie stabilizatora do haftu komputerowego wymaga uwzględnienia parametrów materiału oraz stopnia skomplikowania wzoru aplikacji. Dzięki stosowaniu odpowiednich podkładów można uzyskać zadowalające efekty wizualne na różnych rodzajach materiałów.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%