Bóle stawów to powszechne dolegliwości i wbrew pozorom nie dotyczą tylko seniorów. Coraz więcej młodych osób zmaga się z tym schorzeniem. Jak zatem uporać się z bólem? Najłatwiej sięgnąć po farmaceutyki, ale to nie jedyne rozwiązanie. Doskonale sprawdzą się także naturalne metody leczenia. Nieocenione właściwości ma m.in. ziele podagrycznika.
Dla rolników i ogrodników podagrycznik to uciążliwy chwast, ale dla zielarzy to bardzo wartościowa roślina o niezwykłej mocy. Co zatem powinniśmy wiedzieć o podagryczniku oraz, jak prawidłowo stosować go w leczeniu stawów?
Eksperci portalu KalendarzRolnikow.pl zauważają, że podagrycznik występuje niemal wszędzie – na terenach zacienionych i wilgotnych, w lasach, zaroślach oraz przy drogach. W ogrodach natomiast najczęściej rośnie w pobliżu ogrodzeń, pojawia się także w uprawach rolniczych. Ziele odrasta nawet z niewielkiej części kłącza, dlatego bardzo szybko się rozprzestrzenia, tworząc zwarte połacie. Z tego względu właśnie staje się utrapieniem ogrodników i rolników, którym ciężko jest pozbyć się niechcianego chwasta.
Ziele podagrycznika na problemy ze stawami
Podagrycznik to cenny surowiec zielarski, który znalazł zastosowanie m.in. w leczeniu dolegliwości stawowych. Stosowany w postaci naparu, działa silnie przeciwzapalnie i przeciwreumatycznie. Przyczyną podagry (dny moczanowej) i chorób reumatycznych jest odkładanie się w stawach kryształków soli kwasu moczowego. Regularnie stosowany napar z podagrycznika zwiększa usuwanie tych soli z organizmu, dzięki czemu nie tylko łagodzi objawy - ból stawów i ich sztywność, ale także zwalcza przyczynę choroby. Więcej informacji w artykule:
Żywokost lekarski na zdrowe stawy
W przypadku bolących stawów, pomoże także żywokost lekarski. Żywokost dawniej znany był także pod dwiema innymi nazwami ludowymi – żywi-kość i goi-kość, które wskazują jak roślina ta działa w leczeniu konkretnych schorzeń. Żywokost lekarski, a szczególnie jego korzeń, wykazuje właściwości regenerujące tkanki kostnej i chrzęstnej. Tą właściwość wykorzystywano od stuleci do leczenia urazów, stłuczeń, stanów zapalnych stawów, a nawet do przyspieszania gojenia złamań kości. Korzeń żywokostu wpływa także regenerująco na skórę, stąd stosowano go w leczeniu oparzeń, owrzodzeń i trudno gojących się ran. Preparaty żywokostowe mają również właściwości rozgrzewające i przeciwzapalne.
Jak stosować żywokost lekarski?
Preparaty z wyciągami z żywokostu dostępne są w aptekach oraz sklepach zielarskich. Z łatwością także przygotujemy domowe specyfiki z żywokostem samodzielnie. Najbardziej skuteczny będzie oczywiście świeży surowiec, korzeń trzeba pozyskać wczesną wiosną lub jesienią, wówczas będzie zawierał najwięcej substancji aktywnych. Surowiec po dokładnym umyciu, obraniu i pokrojeniu można wykorzystać do przygotowania dwóch preparatów - oleju i nalewki żywokostowej - służących do wcierania w skórę. Jak przygotować te naturalne lekarstwa, przeczytasz na portalu KalendarzRolnikow.pl:
Okłady z liści kapusty na bóle stawów
W przypadku bolących stawów, świetnie sprawdzą się też okłady z liści kapusty. Liść można wcześniej delikatnie ogrzać, np. na grzejniku, rozbić i przyłożyć na zbolałe miejsce. Kompres owijamy ręcznikiem lub bandażem, aby utrzymał ciepło. Pozostawiamy tak na kilkanaście minut. Szczególnie polecane jest stosowanie takich okładów na bolące czy opuchnięte kolano. Więcej o dobroczynnych właściwościach kapusty przeczytasz w artykule „Okłady z liści kapusty – tajemnica medycyny ludowej” na portalu KalendarzRolnikow.pl.
[ZT]37366[/ZT]