Zamknij

5 sygnałów, że Twoje dziecko może zażywać dopalacze

00:00, 07.10.2019 materiał Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Publicznego Urzędu Miasta we Włocławku Aktualizacja: 12:20, 07.10.2019
Skomentuj Fot. depositphotos.com Fot. depositphotos.com

Dopalacze to potoczna nazwa nielegalnych substancji odurzających. Są równie niebezpieczne, jak narkotyki. Wśród młodzieży panuje moda na dopalacze, dlatego każdy rodzic powinien wiedzieć, jak rozpoznać, że dziecko je przyjmuje i jak je ustrzec się przed nimi. 

Takich substancji psychoaktywnych jest obecnie ponad 700. Są to pojedyncze substancje lub ich mieszaniny, często zanieczyszczone innymi trującymi składnikami. Nie znajdziemy ich na liście substancji kontrolowanych przepisami. Mogą spowodować zawał serca, udar, śpiączkę, a przede wszystkim uzależniają.  

Jak poznać, że dziecko przyjmuje dopalacze? Nie jest to łatwe, zwłaszcza w przypadku  nastolatków w okresie dorastania. Młodzi ludzie  wyznaczają rodzicom granice zamykając drzwi swojego pokoju, dbanie o prywatność. Istnieją jednak sygnały, które mogą świadczyć o tym, że nastolatek coś zażywa:

Gorsze wyniki w nauce, problemy z koncentracją, utrata dotychczasowych zainteresowań

Jeśli nasze dziecko zaczyna się gorzej uczyć, zapomina o odrabianiu lekcji, traci zainteresowanie dotychczasowymi zajęciami. Powinien to być dla nas sygnał alarmowy. Uważaj też, jeśli zauważysz: wahania nastroju  - od płaczliwości do euforii, reakcje nieprzystające do sytuacji  - na przykład agresję bez powodu, pobudzenie ruchowe lub przeciwnie -  spowolnienie, przyjmowanie nienaturalnych pozycji i zastyganie w nich. 

Zmiany wyglądu

Nastolatek zaczyna wyglądać gorzej. Wydaje się być zmęczony, ma „szkliste” jak podczas gorączki oczy, słodki zapach z ust, przebarwienia na palcach.

Nowe przedmioty wśród rzeczy dziecka

Dopalacze mają postać kolorowych tabletek, znaczków do lizania, pachnącego proszku lub kadzidełek. Dostępne są w postaci suszu, skrętów przypominać mogą zwyczajną fajkę. Ich obecność wśród rzeczy dziecka może wskazywać na to, że dziecko zażywa lub pali dopalacze. 

Brak więzi z rodziną, nowe podejrzane znajomości, częste wyjazdy

Spędzacie ze sobą coraz mniej czasu, bo nastolatek woli wyjść z domu lub spędzać czas samotnie, zamknięty we własnym pokoju? Ten objaw powinien zwrócić Twoją uwagę.  

Zmiana nawyków żywieniowych

Jeszcze niedawno Twoje dziecko fascynowało się wegetarianizmem i weganizmem, dziś nie zwraca uwagi na to co je, jest mu wszystko jedno, co pojawia się na jego talerzu? Poszukaj odpowiedzi dlaczego. 

Jak ustrzec nastolatka przed dopalaczami? Zdaniem psychologów, łatwiej uchronić dziecko przed kontaktem z dopalaczami, jeśli w rodzinie obowiązuje jasny system wartości, a młody człowiek czuje się kochany i akceptowany. O dopalaczach warto rozmawiać z dziećmi jak najczęściej, bardzo ważna jest jednak forma przekazu.

Zamiast grozić dziecku konsekwencjami, używaj prawdziwych argumentów – pokaż filmy, przedstaw badania naukowe. Wytłumacz, że nigdy nie wiadomo, w jaki sposób organizm zareaguje na dopalacze - to, że ktoś „wziął” i nic mu się nie stało, o niczym jeszcze nie świadczy.  Naucz asertywności. Wspólnie przećwiczcie różne scenariusze, aby dziecko nauczyło się odpowiedniego sposobu reagowania. 

Gdzie szukać pomocy? 

Gmina Miasto Włocławek oferuje pomoc osobom uzależnionym w kilku ośrodkach oraz przez terapie realizowane przez organizacje pozarządowe zlecane w ramach rozstrzygnięć otwartych konkursów ofert.

W Miejskim Zespole Opieki Zdrowotnej i Samodzielnym Publicznym Zespole Przychodni Specjalistycznych oferowana jest pomoc w zakresie:

- psychoterapii, także dla osób współuzależnionych,

- pomocy psychospołecznej i edukacyjnej dla rodziców i opiekunów dzieci i młodzieży.

Z miejskich środków finansowany jest program pod nazwą "Zintegrowany system pomocy dla rodzin z problemem narkomanii na terenie miasta Włocławek". Pomoc udzielana jest w ramach poradnictwa i terapii dla rodziców i osób używających środki psychoaktywne lub poprzez grupy wsparcia dla rodziców i bliskich. 

Pomocy można szukać:

800 060 800Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego

801 199 990Telefon Zaufania Narkomania

801 889 880 Telefon Zaufania Uzależnienia behawioralne

800 100 100Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci

800 12 12 12Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

116 111Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu frontold.siecportali.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ddwloclawek.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%