W gmachu Zbiorów Sztuki przy ul. Zamczej od piątku, 12 sierpnia będzie dostępna wystawa Łemka, który tworzył w nurcie prymitywizmu. Kim był tajemniczy Nikifor?
"NIKIFOR z kolekcji Bogdana Jakubowskiego" to najnowsza wystawa w ofercie Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Będzie można ją oglądać przez ponad trzy miesiące do 20 listopada.
Otwarcie wystawy zainauguruje wernisaż, który rozpocznie się w piątek, 12 sierpnia o godzinie 17:00 w Zbiorach Sztuki przy ul. Zamczej. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Nikifor, czyli inaczej Epifaniusz Drowniak. To jeden z najwybitniejszych i najbardziej znanych artystów, który tworzył w nurcie prymitywizmu. Jego postać do dzisiaj pozostaje tajemnicą, ponieważ jego życie pochłonęła malarska pasja. Drowniak z pochodzenia był Łemkiem i żył w samotności.
Talent Nikifora został odkryty w latach 30. XX wieku przez Romana Turyna i przebywających w tym czasie w Paryżu kapistów. Drowniak większość życia spędził w Krynicy, z której był wysiedlany do Szczecina. Artysta tak kochał swoje rodzinne miasto, że trzykrotnie wracał na piechotę do niego.
W ciągu swojego życia stworzył blisko 40 tysięcy prac. Dzieła Nikifora były tworzone na kawałkach m.in: tektury lub okładkach zeszytów. Bardzo często ujmował je w autorskie ramki ze szpatułek lub kartonu.
Prace twórcy przedstawiają otaczający go świat, autoportrety, a także widoki Krynicy. Przez krytyków był doceniany za bezbłędne wyczucie koloru, swobodę rysunku oraz niezwykłą szczerość wyrazu.
Bogdan Jakubowski przez lata gromadził wiele prac Nikifora. Często są to wczesne dzieła artysty.
Kolekcja Jakubowskiego nigdy wcześniej nie była pokazywana szerszej publiczności. Prywatny zbiór jest pełen pejzaży z architekturą, budowli miejskich i cerkwi. Pojawia się też list proszalny ozdobiony małą akwarelą.
- Wystawa we włocławskim muzeum to unikalna okazja, żeby zobaczyć jedną z najcenniejszych i wyjątkowych kolekcji prywatnych - przekonują pracownicy MZKiD we Włocławku.
[CGK]13998[/CGK]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz