Skoki narciarskie to bez wątpienia jedna z najbardziej ulubionych zimowych dyscyplin sportu. Polacy co weekend siadają przy telewizorach, aby oglądać zmagania najlepszych zawodników na świecie. Kto tak naprawdę wymyślił tę dyscyplinę? Gdzie i kiedy powstała?
Skoki narciarskie jak i inne dyscypliny narciarstwa klasycznego narodziły się w Norwegii. To w tym kraju pojawili się sportowcy, którzy używali dwóch desek, czyli pierwszych nart do biegów i skoków narciarskich. Mowa tutaj o Sondre Norheimie. To dzięki niemu sposób lądowania w skokach narciarskich został nazwany telemarkiem. W 1808 roku zanotowano pierwszy rekord długości skoku narciarskiego, a jego autorem był Olaf Rye. W 1961 roku powstał pierwszy klub narciarski Trysil Shooting and Skiing Club. Odbyły się także debiutanckie zawody Holmenkollen Nordic później nazywane igrzyskami nordyckimi. W 1866 roku podczas inaugurującego konkursu wygrał szewc, Torjus Hemmestveit skacząc na ok. 23 metry.
Pierwsza skocznia narciarska powstała w Holmenkollen. W 1892 roku na niej zostały rozegrane zmagania, podczas których triumfatorem został Arne Ustvedt ze skokiem na 21,5 metra. W tym czasie wzrosła popularność skoków narciarskich w państwach skandynawskich, czyli Finlandii i Szwecji oraz w krajach alpejskich, czyli m.in. Szwajcarii i Austrii. Pierwszy zanotowany wynik kobiety w historii skoków narciarskich datuje się na 1911 rok. Ten oficjalny skok należał do austriackiej hrabiny, Pauli von Lamberg i wynosił 22 metry.
Pierwszy konkurs w skokach narciarskich zadebiutował w 1907 roku w lwowskim Parku Kilińskiego. 19 stycznia 1908 roku odbyły się kolejne zmagania tym razem na skoczni na Kiczerce na Sławsku (obecnie teren Ukrainy). Pomysłodawcami zorganizowania zawodów była sekcja narciarska Czarnych Lwów. Wygrał Leszek Pawłowski.
Pierwsza profesjonalna skocznia narciarska powstała we Lwowie w 1910 roku. W 1921 roku otwarto pierwszą dużą skocznię w dolinie Jaworzynce. Na obiekcie trenowało wielu polskich narciarzy, np. Bronisław Czech, Stanisław Marusarz czy Aleksander Rozmus. W 1925 roku została wybudowana nowoczesna skocznia narciarska na Krokwi w Zakopanem. Pomysłodawcą był działacz i architekt Karol Stryjeński. Inauguracyjny konkurs odbył się 22 marca 1925 roku, a na najwyższym stopniu podium stanął Stanisław Gąsienica-Sieczka. Uzyskał on rezultat 36 metrów, co dało mu nowy rekord Polski. Elżbieta Ziętkiewicz była jedną z pierwszych kobiet w Polsce i na świecie, która skakała na nartach. Osiągała ona bowiem lepsze rezultaty od mężczyzn.
W weekend między 22 a 24 listopada na obiekcie Lysgårdsbakken w norweskim Lillehammer rozpocznie się sezon Pucharu Świata 2024/2025 w skokach narciarskich. Na rozpoczynające sezon zawody udadzą się reprezentanci Polski. Trener Thomas Thurnbichler wraz ze sztabem szkoleniowym wybrali do składu: Kamila Stocha, Dawida Kubackiego, Macieja Kota, Aleksandra Zniszczoła oraz Pawła Wąska. Kim jest nowy trener polskiej kadry? Thomas Thurnbicher to były austriacki skoczek narciarski. Przez lata pełnił funkcję asystenta trenera austriackiego i zarazem byłego sportowca, Andreasa Widhölzla. Był również szkoleniowcem w austriackiej kadrze juniorów oraz w Tyrolskim Związku Narciarskim. Od sezonu 2022/2023 jest głównym trenerem reprezentacji Polski w skokach narciarskich.
Oprócz mężczyzn do Lillehammer udadzą się również skoczkinie narciarskie. W składzie żeńskiej kadry na zawody w Lillehammer znalazły się: Pola Bełtowska, Nicole Konderla, Natalia Słowik oraz Anna Twardosz. Trenerem kobiet jest były zawodnik, Marcin Bachleda. Wszystkim skoczkom oraz skoczkiniom życzymy samych najlepszych rezultatów i dalekich lotów.