Zamknij

Co oznaczają kolory w kablach Cinch?

00:00, 18.11.2024 art. sponsorowany

Kable Cinch to swoisty koń roboczy świata przewodów do podłączania sprzętu elektronicznego. Służą nam już 80 lat, cechując się wytrzymałą budową i stabilnym przesyłem danych. Złącze RCA (skrót od Radio Corporation of America, czyli nazwy pierwszego producenta złącza) łatwo rozpoznać ze względu na charakterystyczny kształt wtyczki oraz kolory, którymi zazwyczaj oznakowane są przewody, takie jak popularny cinch Jack. Co więc oznaczają konkretne barwy w przypadku kabli Cinch?

Kolory Cinch: znaczenie barwy czerwonej i białej

Najczęściej spotykane kolory w przypadku Cinch to czerwień i biel. Sprawdźmy, co symbolizują:

  • Czerwony kabel – oznacza sygnał audio dla kanału prawego. Kabel z czerwonym oznaczeniem zawsze odpowiada za to, by przesłać sygnał na kanał prawy w systemie stereo.
  • Biały kabel –  symbolizuje przesyłanie sygnału audio przy pomocy złącza RCA na kanał lewy. W sprzęcie audio stereo, lewy kanał zawsze jest oznaczony białym kolorem, co pomaga zrównoważyć dźwięk przestrzenny.

Dość rzadko można natknąć się złącze RCA mające czarne kable. Pełnią one dokładnie tę samą funkcję co kabel biały, czyli wykorzystywane są, by przesyłać sygnał na kanał lewy.

Złącza RCA: w kablu sygnału wideo

Wiesz już, że sygnał audio prowadzony jest przez złącze RCA kablem czerwonym (kanał prawy) i białym (oraz z rzadka czarnym). Jakich kolorów natomiast możesz spodziewać się w przypadku przesyłania przez złącze Cinch sygnału wideo?

Wszystko zależy od tego, czy jest to złącze RCA wykorzystujące kable komponentowe, czy też kompozytowe. W przypadku przewodów komponentowych wykorzystywanych do przesyłania sygnału video mamy do czynienia z kablami w trzech barwach:

  • Kabel różnicowy niebieski – przesyła sygnał oznaczony jako Pb, który odpowiada za różnicę koloru niebieskiego.
  • Zielony kabel  przesyła sygnał Y, który odpowiada za jasność obrazu (luminancję).
  • Kabel różnicowy czerwony – przesyła sygnał Pr, odpowiadający za różnicę koloru czerwonego.

Jeżeli natomiast korzystasz z sygnału wideo kompozytowego (znanego także jako całkowity sygnał wizyjny), charakterystycznego dla starszych urządzeń, kabel na złącze RCA będzie miał barwę żółtą. Można więc go wykorzystać do wykonania podłączenia pomiędzy np. telewizorem starszej daty a odtwarzaczem DVD.

Kolory złącz RCA do pozostałych sygnałów

Powyższe oznaczenia to najpopularniejsze barwy, jakie możemy spotkać w przypadku kabli RCA. To jednak nie koniec tego artykułu, gdyż istnieją warianty Cinch stosowane w mniej popularnych rozwiązaniach. Wśród nich znajduje się kabel pomarańczowy oraz fioletowy. Pierwszy z nich to rozwiązanie wykorzystywane do przesyłania dźwięku w formie cyfrowej, stosowane w przypadku systemów kina domowego, drugie natomiast spotyka się w nowoczesnych systemach audio, gdzie służy do przesyłu LFE, czyli niskich tonów oraz basów. Przyda się, więc gdy chcesz podłączyć subfwoofer. Bardzo rzadko napotyka się również kable szare odpowiedzialne za dodatkowy sygnał audio (np. w systemach audio typu 5.1) oraz zielony oznaczający kabel centralny.

Choć złącza RCA wymagają w większości przypadków przesyłanie każdego sygnału osobno, cechuje je wysoka stabilność oraz odporność na zakłócenia elektromagnetyczne. Dotyczy to zwłaszcza kabli wyższej jakości oferowanych przez doświadczonych sprzedawców takich jak PCKLIPER. Jeżeli więc zależy Ci na tym, by Twoje złącze wydajnie przesyłało dźwięk czy sygnał wideo w Twoim elektronicznym sprzęcie, kable Cinch Jack z wyższej półki będą idealnym rozwiązaniem.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%