Zamknij

Jak założyć spółkę akcyjną?

11:55, 18.10.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 11:55, 18.10.2024

Rozważając utworzenie spółki prawa handlowego, wspólnicy powinni wziąć pod uwagę wszystkie dostępne opcje. Jedną z możliwych do wyboru form organizacyjnoprawnych jest spółka akcyjna. Daje ona niespotykane w innych rodzajach podmiotów możliwości gromadzenia kapitału, niezbędnego do realizacji odważnych zamierzeń gospodarczych. Jak założyć spółkę akcyjną krok po kroku?

Czym jest spółka akcyjna?

Spółka akcyjna jest spółką kapitałową prawa handlowego. Jako osoba prawna dysponuje ona osobowością prawną oraz podmiotowością, będąc odrębnym od akcjonariuszy uczestnikiem obrotu gospodarczego. Wśród zalet spółki akcyjnej wymienia się przede wszystkim duże możliwości gromadzenia kapitału poprzez emisję akcji, które następnie są nabywane przez inwestorów. Ta forma działania umożliwia wejście na giełdę. Jednocześnie spółka akcyjna zapewnia anonimowość akcjonariuszy, którzy nie są wpisywani do KRS. Warto wspomnieć, że niektóre rodzaje działalności gospodarczej muszą być prowadzone w formie spółki akcyjnej. Dotyczy to m.in. towarzystw ubezpieczeniowych.

Spółka akcyjna może być założona przez jedną albo większą liczbę osób. Nie może jej utworzyć wyłącznie jednoosobowa spółka z o.o.

Etapy zakładania spółki akcyjnej

Do utworzenia spółki akcyjnej niezbędne jest dopełnienie szeregu formalności, które poprzedzają wpis podmiotu do KRS.

Zawarcie umowy założycielskiej oraz statut spółki

Pierwszym krokiem jest zawarcie umowy założycielskiej. Składają się na nią statut spółki akcyjnej, oświadczenia akcjonariuszy o przystąpieniu do spółki oraz ich zgoda na brzmienie statutu oraz objęcie akcji.

Statut jest najważniejszym dokumentem organicznym, który określa zasady funkcjonowania spółki akcyjnej, a także prawa i obowiązki akcjonariuszy oraz organów spółki. Elementy statutu zostały wskazane w art. 304 §1 k.s.h. i obejmują przede wszystkim:

  • firmę i siedzibę spółki oraz jej przedmiot działalności;
  • czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony;
  • wysokość kapitału zakładowego oraz kwotę wpłaconą przed zarejestrowaniem na pokrycie kapitału zakładowego;
  • wartość nominalną akcji i ich liczbę ze wskazaniem, czy akcje są imienne, czy na okaziciela;
  • liczbę akcji poszczególnych rodzajów i związane z nimi uprawnienia, jeżeli mają być wprowadzone akcje różnych rodzajów;
  • nazwiska i imiona albo firmy (nazwy) założycieli;
  • liczbę członków zarządu i rady nadzorczej albo co najmniej minimalną lub maksymalną liczbę członków tych organów oraz podmiot uprawniony do ustalenia składu zarządu lub rady nadzorczej;
  • pismo do ogłoszeń, jeżeli spółka zamierza dokonywać ogłoszeń również poza Monitorem Sądowym i Gospodarczym.

W statucie spółki akcyjnej można zamieścić także wiele innych elementów, np. określenie terminów wpłat na akcje, osobistych uprawnień akcjonariuszy czy ograniczenia dotyczące rozporządzania akcjami imiennymi. Statut spółki akcyjnej powinien zostać sporządzony w formie aktu notarialnego.

Wniesienie przez akcjonariuszy wkładów na pokrycie kapitału zakładowego

Kolejnym etapem tworzenia spółki akcyjnej jest wniesienie wkładów na pokrycie kapitału zakładowego, który musi wynosić minimum 100 tysięcy złotych. Akcje obejmowane za wkłady niepieniężne powinny być pokryte w całości przed upływem roku od dnia zarejestrowania spółki. Jeżeli akcjonariusze wnoszą wkłady niepieniężne, akcje powinny zostać pokryte przed zarejestrowaniem spółki w co najmniej ¼ ich wartości nominalnej. Analogiczna zasada obowiązuje, jeżeli akcjonariusz wnosi wkłady mieszane — pieniężne i niepieniężne.

Ustanowienie organów spółki akcyjnej

Aby spółka akcyjna mogła funkcjonować, niezbędne jest ustanowienie jej organów:

  • zarząd prowadzi sprawy spółki i reprezentuje ją na zewnątrz, składa się z minimum jednej osoby i jest powoływany i odwoływany przez radę nadzorczą;
  • rada nadzorcza kontroluje działania zarządu, musi zostać powołana niezależnie od liczby akcjonariuszy i wysokości kapitału zakładowego, składa się z minimum 3 członków (lub 5 w spółkach publicznych) powoływanych i odwoływanych przez walne zgromadzenie.

Wpis spółki akcyjnej do rejestru

Ostatnim etapem tworzenia spółki akcyjnej jest złożenie wniosku o jej wpis do KRS. Wniosek składa się za pośrednictwem systemu teleinformatycznego PRS i podpisują go wszyscy członkowie zarządu. Z chwilą wpisu spółki do KRS powstaje spółka akcyjna. W okresie między zawiązaniem spółki a jej wpisem do właściwego rejestru istnieje spółka akcyjna w organizacji.

Spółki akcyjne stwarzają bardzo szerokie możliwości rozwoju biznesowego, ale ich tworzenie i prowadzenie nie jest proste. Więcej o tym, jak założyć spółkę akcyjną przeczytasz na: https://oniszczuk.com/uslugi/zakladanie-spolek-w-polsce/spolka-akcyjna/. Kancelaria Oniszczuk & Associates to zespół doświadczonych profesjonalistów specjalizujących się w zakładaniu i obsłudze korporacyjnej podmiotów gospodarczych.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%